Rodzaje ochraniaczy na zęby

Ochraniacze na zęby to poza rękawicami jedna z najważniejszych części ekwipunku każdego adepta uderzanych sportów walki. Wychodzenie do sparingu bez szczęki to jak skok na główkę do nie sprawdzonej wcześniej wody. Uszkodzenia zębów i szczęki wynikające z uprawiania sportów walki to najczęściej złamania lub wybicia zębów. Oprócz dużego bólu i skazy na psychice leczenie takiej kontuzji to dość spore koszty zaczynające się zwykle od 1500 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Bardzo często dostajemy pytania od naszych klientów jaki ochraniacz szczęki mają wybrać. W tym artykule przedstawimy w skrócie jakie rodzaje ochraniaczy na zęby istnieją na rynku i na co zwracać uwagę.

1. Standardowe ochraniacze „boil and bite”

Jedne z najstarszych modeli ochraniaczy szczęki dostępnych na rynku. Bardzo często można je kupić w klasycznych sklepach sportowych i marketach. Ich cena bardzo często waha się w granicach 10-20 zł i jest to ich jedyna „zaleta”. Są one dość niewygodne, bardzo ciężko jest je dobrze dopasować. Nie przylegają dobrze do szczęki przez co między ochraniaczem a szczęką pojawia się tzw. powierzchnia odskokowa. Naraża to nasze zęby na urazy mimo stosowania ochraniacza. Używanie takiego ochraniacza jest niewygodne, często powoduje kłopoty z oddychaniem oraz odruchy wymiotne. Jest to rodzaj produktu, którego nie polecamy.

2. Ochraniacze żelowe

Nowsza wersja ochraniaczy „boil and bite” charakteryzująca się dwiema warstwami – zewnętrzną ochronną oraz wewnętrzną żelową, która zapewnia bardzo dobre dopasowanie ochraniacza do szczęki. Najbardziej obecnie popularną na świecie firmą produkującą ochraniacze żelowe jest firma Shock Doctor. Ochraniacze te stanowią bardzo dobrą ochronę a sam producent daje nawet w Stanach Zjednoczonych gwarancję dentystyczną. Obecnie wiele firm produkuje takie ochraniacze i stają się one bardzo dobrym wyborem jeśli chodzi o bezpieczeństwo swoich zębów. Ceny wahają się od 25 do nawet 200 zł. Zależy to od grubości, marki itp.

3. Ochraniacze protetyczne

Jest to rodzaj ekskluzywnych ochraniaczy robionych specjalnie na indywidualne zamówienie u protetyka. Na pierwszym spotkaniu zbiera on gipsowy odlew naszego uzębienia by po ok. 2-3 tygodniach przygotować dla nas idealnie dopasowany do naszej szczęki ochraniacz. Jest to rodzaj ochraniacza bardzo często używany przez zawodowych sportowców. Zapewnia najlepszą możliwą ochronę naszej szczęki ale jego koszt oscyluje między 500 a 1000 zł.

Czwartym rodzajem szczęk jaki możemy wyróżnić ale ciężko je sklasyfikować są szczęki marki Protech Dent Guard. Są to bardzo nowatorskie, ultra cienkie (1,6 mm) szczęki, które można wielokrotnie formować. Ich grubość nie daje gwarancji pełnego bezpieczeństwa podczas używania ich w mocnych sparingach MMA lub bokserskich ale idealnie sprawdzą się podczas treningu sportów chwytanych, w których używanie tradycyjnych ochraniaczy jest bardzo niewygodne i powoduje np. kłopoty z oddychaniem. Szczęki Protech Dent idealnie sprawdzają się do tego typu aktywności oraz do innych sportów, w których zęby są narażone na kontuzję a używanie tradycyjnych szczęk jest po prostu niewygodne i nie praktyczne np.: koszykówka, rugby, hokej na lodzie, judo, bjj, grappling.

Comments

comments