ProbleMMAtyka odc. 1 – Kobiece MMA okiem mężczyzn

ProbleMMAtyka odc. 1 – Kobiece MMA okiem mężczyzn

Dzisiejszy wpis na blogu to zarazem inauguracja naszego nowego cyklu który przygotowujemy z myślą o Was. ProbleMMAtyka – jak sama nazwa wskazuje, poruszać będzie problematyczne zagadnienia ze świata mieszanych sztuk walki (MMA). Na owe często trudne tematy wypowiadać się będą szeroko pojęci ludzie z branży – zawodnicy, trenerzy, dziennikarze. W ten sposób będziecie mogli poznać opinie na najbardziej palące tematy osób tworzących środowisko. Was natomiast – jako kolejny element układanki budującej scenę zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach.

Pierwszy odcinek naszego cyklu dotyczyć będzie tematyki może nie tyle problematycznej, co ciekawej i wartej omówienia. Nie tak dawno, gdyż około dwa lata temu kobiece MMA rozwinęło się i na dobre wpisało w ogólnoświatowy rynek. W zbliżonym do siebie terminie najpierw największa organizacja w Polsce zorganizowała rozbity na kilka gal turniej, a następnie ta największa na świecie federacja ogłosiła występy kobiet w oktagonie.

Po niedługim czasie popularność oraz zainteresowanie szerszych mediów zdobyły Polskie zawodniczki. W historii naszego MMA mamy już galę z walką kobiet jako main event (pierwsza gala Warmia Heroes) oraz pierwszą polską Mistrzynię UFC w postaci rewelacyjnej w każdej płaszczyźnie Joanny Jędrzejczyk.

Pojawienie się naszych wojowniczych niewiast w telewizjach śniadaniowych czy popularnych rankingach sportowych to już żadna nowość. Obecnie Polki w MMA radzą sobie bardzo dobrze również poza granicami naszego kraju. Światowe kobiece MMA doczekało się własnej, żeńskiej edycji popularnego reality show TUF, a nie ma chyba fana tego sportu któremu nazwiska Carano, Justino czy Rousey są obce.

Można śmiało stwierdzić, że w tym zupełnie męskim do niedawna sporcie kobiety odnalazły swoje miejsce i radzą sobie wcale nie gorzej. Co więcej, w wielu płaszczyznach walki uznaje się kobiety za bardziej zacięte czy walczące bardziej widowiskowo. Poprosiliśmy męskie grono naszych ekspertów aby podzielili się z Wami swoim zdaniem na temat postrzegania kobiecego MMA:

Bartosz Fabiński (Zawodnik UFC, MMAniak/Stormcloud Team):
Kiedyś uważałem, że MMA to nie jest sport dla kobiet. Teraz mam okazję współpracować z kilkoma kobietami i widząc ich zaangażowanie w treningi, zmieniłem zdanie na ten temat. Starty w MMA nie są kwestią płci, a charakteru.

Albert Odzimkowski (Zawodnik FEN, MMAniak/Stormcloud Team):
Prawie we wszystkich dyscyplinach sportowych są rywalizacje pań i panów, czemu więc nie miało by to mieć miejsca w tak pięknym sporcie jakim jest MMA. Kobiety dają również piękne, zacięte walki. Jeśli dziewczyny chcą się bić w MMA niech to robią , a w życiu codziennym niech wracają do roli damy :) Często widząc się z zawodniczkami sportów walki w życiu codziennym aż sam nie mogę uwierzyć że potrafią przejść taką metamorfozę wchodząc do oktagony lub ringu . Moja narzeczona trenuje kick-boxing, kiedyś zastanawiałem się czy byłbym w stanie oglądać jej walki gdyby startowała w zawodach , po krótkim namyśle cieszyłem sie ze jednak robi to tylko rekreacyjnie :)

Szymon Bońkowski (współzałożyciel i trener Arrachion Team Olsztyn:
Kobiece MMA obecnie notuje niesamowity wzrost popularności. Dziewczyny dają bardzo efektowne walki i ja jako kibic bardzo lubię oglądać walki kobiet na światowym poziomie. Niewątpliwie krokiem milowym dla żeńskiego MMA było zainteresowanie się tą dywizją przez największą organizację na świecie tj. UFC. Obecnie Panie mają bardzo dużą perspektywę zrobienia wielkiej kariery sportowej a co za tym idzie również zarabiania poważnych pieniędzy dzięki walkom. Coś co nie do końca udało się kobiecemu K-1 teraz rewelacyjnie wychodzi na gruncie MMA. Zawodniczki K-1 nie były jakoś mocno promowane i co za tym idzie gaże w tym sporcie tez nie były jakieś niesamowite. W MMA kobiety stają się twarzami organizacji i są często głównymi atrakcjami na galach bardziej lokalnych ( np. Warmia Heroes I ), czy światowych imprezach jak UFC, KSW, Cage Warriors etc. Zawodniczki MMA w pełni zasługują na to, aby miały perspektywę zrobienia kariery takiej jak Panowie.

Oskar Piechota (Mistrz Polski ADCC, Zawodnik MMA):
Uważam, że trzeba być pełnym podziwu dla kobiet które biorą się za taki sport ale osobiście wolę oglądać walki męskie. Na pewnym poziomie wiele walk kobiet prezentuje wysoki poziom i bardzo dobrze się je ogląda. Na niższym poziomie walki kobiet jednak jeszcze trochę odstają od walk męskich. MMA jest ogólnie sportem męskim i mam mieszane uczucia gdy płeć piękna uderza się po głowie i pojawia się krew.

A wy co sądzicie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Comments

comments

MMAniak blog - Background