Owijki, bandaże, handwrapy

Owijki, bandaże, handwrapy

o zabezpieczeniu dłoni słów kilka.

Sportowcy różnych dyscyplin wiedzą jak ważne jest zabezpieczanie przed kontuzjami i urazami różnych części ciała. Dzisiejszy wpis poświęcimy na ochronę pięści, nie tylko w sportach typowo uderzanych (Boks, Kickboxing i inne) ale także tych mieszanych, które liczne elementy tzw.: „stójki” w sobie zawierają (MMA). 

Na pewno każdy z Was miał do czynienia lub widział tytułowe owijki, bandaże czy też tak zwane „hand wrapy”. Tak naprawdę nazwa ta określa kilka różnych akcesoriów którymi zabezpiecza się dłoń pod rękawicą bokserską/przyrządową. Ich głównym zadaniem jest pochłonięcie potu, oraz przede wszystkim stabilizacja nadgarstka oraz kości śródręcza. Dlatego też warto stosować owijki, gdyż mogą one uchronić przed poważną kontuzją. O ile klasyczne owijki czy bandaże znane są od dawna i cieszą się największą popularnością, tak od kilku lat coraz większą rzeszę sympatyków zyskują sobie różnego rodzaju gotowe nakładki czy też napięstniki. Neoprenowe, żelowe, a nawet bawełniane z piankową wkładką. Czym różnią się one od standardowych owijek/bandaży ? Poniżej prezentujemy kilka wad i zalet każdej z metod na usztywnienie pięści pod rękawicą:

Owijki

Klasyczne „bandaże” które mimo pozornej prostoty mogą być wykonane różnie. W zależności od upodobań, mogą to być nie tylko owijki o różnej długości (zazwyczaj od 3 do nawet 4,5 metrów długości) ale także wykonane z różnych materiałów. Bawełna, mieszanka bawełny i poliestru a nawet włókna bambusowe. Zadaniem owijek jest usztywnienie a także stabilizacja dłoni i nadgarstka.

Zalety: Główne zalety owijek to ich dowolność zastosowania. Dobierając odpowiednie owijki sami decydujemy czy bardziej chcemy usztywnić śródręcze, kostki, nadgarstek itp. Owijki są relatywnie tanie, łatwe w utrzymywaniu i stosunkowo wytrzymałe.

Wady: Największa wada owijek to ich problematyczne nakładanie. Mozolne rozwinięcie, owinięcie dłoni, a następnie zwijanie poplątanych bandaży potrafi być frustrujące. Szczególnie na treningu gdy konieczne jest ich szybkie zdjęcie/założenie lub po samym treningu gdy nie zawsze ma się siły na zwijanie kłębów bandaży.

Przykłady: Poniżej kilka przykładów różnych bandaży dostępnych w naszym sklepie.

Typowe, bawełniane owijki firmy BadBoy – http://mmaniak.pl/bad-boy-bandaze-bokserskie-p-1421.html

Bambusowe, antybakteryjne bandaże od Hayabusa – http://mmaniak.pl/hayabusa-hayabusa-bandaze-bokserskie-bamboo-p-2097.html

Napięstniki

Podobnie jak bandaże, tak i napiętniki mogą być wykonane różnorodnie. Mogą byś to bawełniane nakładki z utwardzeniem ze specjalnej pianki czy też mogą to być  nakładki neoprenowe z wkładką żelową. Możliwości technologii wykonania jest wiele, cel jest jednak jeden – usztywnienie dłoni, nadgarstka oraz zminimalizowanie sił działających szkodliwie na dłoń. Odpowiednie napięstniki powinny być przede wszystkim dobrze wyważone i dopasowane do dłoni.

Zalety: Największą zaletą napięstników jest przede wszystkim wygoda. Wystarczy je po prostu włożyć i zapiąć, ewentualnie owinąć krótką (w porównaniu z klasycznymi owijkami) taśmą usztywniającą nadgarstek. Są one przy tym łatwe w czyszczeniu i przechowywaniu.

Wady: Mankamentem gotowych nakładek jest to, że nie możemy ich dopasować tak bardzo jak bandaży, więc każdy musi znaleźć dla siebie odpowiedni model. Oczywiście w trakcie korzystania napięstnik dopasuje się nieco do dłoni, jednak gotowa forma to nie to samo co własne owinięcie jak w przypadku bandaży. Napięstniki nie chronią tak dobrze dłoni, gdyż nie możemy nimi owinąć np. kciuka.

Przykłady: Poniżej kilka przykładów różnych napięstników dostępnych w naszym sklepie.

Neoprenowe hand wrapy od ProMMA – http://mmaniak.pl/pro-mma-advanced-pro-series-gel-hand-wrap-p-1007.html

Hand Wrapy z żelową wkładką od BadBoy’a – http://mmaniak.pl/bad-boy-gel-hand-wrap-p-992.html

Jak więc widzicie różne akcesoria mają swoje wady i zalety. Co więc wybrać ? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, zachęcamy więc do eksperymentowania. Stosunkowo niedrogie rozwiązania warte są osobistego sprawdzenia. Przede wszystkim liczy się tutaj własny komfort użytkowania oraz poczucie wygody i bezpieczeństwa dla dłoni. Owocnych treningów !

Comments

comments

MMAniak blog - Background