Obóz przetrwania czyli jak radzić sobie na obozie MMA

Obóz przetrwania czyli jak radzić sobie na obozie MMA

Niesamowity rozwój mieszanych sztuk walki którego przez ostatnie lata jesteśmy świadkami zarówno w Polsce jak i na świecie trwa w najlepsze. Nasza rodzima scena stale się powiększa i zyskuje rzesze sympatyków. Powstają nowe kluby, organizacje produkujące gale, mamy coraz więcej utalentowanych zawodników. To cieszy. Jedną z bardzo ciekawych inicjatyw w środowisku są różnego rodzaju obozy MMA. Grupka zawodników zbiera się w jednym miejscu by wspólnie potrenować, wymienić się doświadczeniem i umiejętnościami. Dzisiejszy wpis poświęcimy wyjazdom na takie obozy i przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sztuczek, jak radzić sobie w warunkach obozowych ze sprzętem.

Tak naprawdę nie ma dwóch takich samych obozów, gdyż te różnią się celem, zapleczem, kadrą i wieloma innymi czynnikami. Obozy sparringowe różnią się od obozów przygotowawczych nastawionych np. na wydolność, a hotel stawia inne warunki niż pensjonat, pokoje gościnne czy nawet (niesamowicie klimatyczne) nocowanie na macie. Dlatego też prezentujemy Wam kilka ogólnych i uniwersalnych porad-sztuczek dotyczących logistyki i sprzętu związanych z takim wyjazdem:

1. Przede wszystkim informacja. Warto przed przygotowaniem się do obozu wypytać organizatora o wszelkie ważne szczegóły – zaplecze noclegowe, treningowe, i całą logistykę związaną z podróżą i pobytem. Niektórzy posiadają własny środek transportu, inni będą korzystać z autobusów lub pociągów. Warto jest zaplanować trasę i czas swojej podróży.

2. Bagaż. Osoby które nie mają własnego środka transportu ograniczone będą bagażem, dlatego warto zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Suplementy, sprzęt do treningu, akcesoria, ubrania, medykamenty. Wszystko to zajmuje miejsce, a obładowanie się niczym wielbłąd nie będzie ani wygodne, ani przyjemne. W pozostałych punktach kilka porad na zaoszczędzenie miejsca w plecaku/torbie.

3. Ile kompletów sprzętu zabrać ? W zależności od czasu trwania obozu i jednostek treningowych w jego trakcie. Optymalnym rozwiązaniem są trzy komplety na które składają się spodenki + rashguard. Na obozach BJJ warto pamiętać o dodatkowym Gi/kimonie, będzie to wręcz niezbędne. Pomiędzy dwoma a nawet trzema treningami dziennie nie pozostaje zbyt wiele czasu na wypranie i wysuszenie „zużytego” zestawu, dlatego dobrze jest mieć zapasowe. W czasie korzystania z nich, inne zdążą wyschnąć, przez co zawsze do dyspozycji pozostanie komplet czysty i świeży.

4. Pranie i suszenie sprzętu treningowego. W zależności od zaplecza i wyposażenia miejsc noclegowych na obozie – czasem będzie to pralka, a czasem miska z ciepłą wodą. Warto zaopatrzyć się w specjalne żele do prania ręcznego, dostępne w tubkach, które kupić można w drogeriach lub sklepach z artykułami przemysłowymi. Spodenki czy rashguardy będą czyste i pachnące. Wypranego ręcznie sprzętu nie należy wykręcać lub wyciskać zbyt mocno.

5. Owijki bokserskie warto uzupełnić o napięstniki. Będą prostsze w używaniu i łatwiejsze w umyciu i wysuszeniu. Dobrą opcją jest zabranie dwóch lub trzech par owijek i/lub napięstników do korzystania na przemian. Więcej o napięstnikach i owijkach na naszym blogu tutaj: http://www.mmaniakblog.pl/owijki-bandaze-handwrapy/.

6. Akcesoria i medykamenty. Warto pamiętać o maściach rozgrzewających, zamrażaczu w sprayu, plastrach czy ochraniaczach. Podczas intensywnego obozu treningowego takie akcesoria bywają wręcz niezbędne aby zapobiegać lub szybko neutralizować możliwe powstawanie mikrourazów czy kontuzji.

7. Suplementy i kosmetyki – wersje mini. Często w drogeriach żel pod prysznic czy szampon można nabyć w mniejszych opakowaniach, zazwyczaj o pojemności 50ml. Dwa opakowania wystarczą na weekendowy obóz, a zaoszczędzą sporo miejsca. Podobnie jest z suplementami. Odżywka białkowa, aminokwasy, przedtreningówki itp. Zamiast zabierać duże opakowania warto kupić zestaw składający się z np.: 10 próbek w saszetkach. Możecie ewentualnie poprosić sponsora, jeżeli takiego posiadacie – o dostarczenie suplementów w takiej formie. To również oszczędza wiele miejsca i jest wygodne w stosowaniu.

Mamy nadzieję że te kilka drobnych porad usprawni Wasze obozowe podróże. Jeżeli jesteście „obozowymi wygami” i również posiadacie kilka ciekawych rozwiązań i pomysłów – dzielcie się nimi w komentarzach. Poniżej prezentujemy kilka produktów z naszej oferty, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas obozu MMA.

Torba na bagaż – http://mmaniak.pl/bad-boy-torba-holdall-czarna-p-2082.html
Bidon niezbędny do uzupełnienia płynów podczas wysiłku – http://mmaniak.pl/akcesoria/2199-bad-boy-bidon.html
Ściągacz który zapobiegnie kontuzji – http://mmaniak.pl/shock-doctor-sciagacz-na-staw-skokowy-p-1471.html

Zapraszamy i życzymy owocnych treningów !

Comments

comments

MMAniak blog - Background