Jak wybrać odpowiednie rękawice bokserskie? Część 1.

Rękawice bokserskie

Jeśli dopiero zaczynasz swoja przygodę ze sztukami walki i potrzebujesz rękawic bokserskich to poniższy artykuł powinien ci pomóc w wyborze. Jeśli ćwiczysz nieco dłużej, miałeś już wybite zęby lub podbite oko to także nie zaszkodzi abyś go przeczytał. Mam nadzieję, że czegoś nowego się z tego artykułu dowiesz a może nawet będziesz miał swoje sugestie. Wtedy zapraszam do zostawieniu śladu w komentarzach.

Jak dobrać rękawice bokserskie? Na co zwracać uwagę?

Kwestia 1 – Waga rękawic

Rękawice bokserskie występują w wielu wagach. Od 8 uncji aż do nawet 20 uncji. Uncja oznaczana jest symbolem oz (1 oz = 28,4 gramy). Wiele osób myli wagę rękawic z rozmiarem. Podczas zakupów w naszym sklepie pyta się jaki ma wybrać rozmiar podając  wymiary dłoni. Oczywiście że rękawice np. 10 oz będą nieco mniejsze od rękawic o wadze 16 oz ponieważ zastosowano niemal 200 g lżejsze wypełnienie ale rozmiar wnętrza rękawic w który się wciska rękę jest niemal taki sam w rękawicach 10 oz i 16 oz. Różnicy ulega tylko rozmiar rękawic na „zewnątrz”.

Dla kogo jaki rozmiar rękawic? Ogólnie zasada jest taka:
a)        rękawice 8 – 10 oz
Lekkie rękawice stosowane najczęściej na profesjonalnych zawodach, turniejach, walkach zawodowych. Z racjj swojej niskiej wagi, są dość twarde i małe powodując stosunkowo duże obrażenia u przeciwnika. Zdarza się także, że są stosowane do treningu na worku.
b)        rękawice 12-14 oz
Typowe rękawice treningowe. Nie za lekkie, nie za ciężkie. Idealne do tarczowania, lekkich zadaniowych treningów oraz na worek. Chyba najczęściej spotykane rozmiary rękawic na salach treningowych.
c)        rękawice 16-18 oz ( a nawet 20 oz)
Rękawice sparingowe. Dzięki swojej wadze i objętości pozwolą na bezpieczny sparing. Nie powodują takich urazów jak mniejsze rękawice. Stosowane także podczas zwykłych treningów przez bardziej zaawansowane osoby. Trening cięższymi rękawicami rozwija szybkość i wytrzymałość. W momencie przejścia później na lżejsze rękawice można zauważyć wzrost w/w cech.
d)        rękawice przyrządowe
Coraz rzadziej stosowane rękawice przyrządowe to małe zabudowane rękawice służące wyłącznie do treningu na worku. Czy warto je kupować i stosować wyłącznie do uderzania w worek? Z własnego doświadczenia wiem, że stosowane są dość rzadko. Zastępują je standardowe rękawice treningowe.

Kwestia 2 – budowa rękawic

Możemy zaobserwować obecnie dwa rodzaje budowy i wyglądu rękawic: bokserski i muay thai. Typ bokserski charakteryzuje się bułowatą, zaokrągloną budową. Typ muay thai to spłaszczona budowa wynikająca ze specyfiki boksu tajskiego gdzie wiele technik polega na chwytaniu i ściąganiu do dołu głowy przeciwnika, walki w klinczu itp. Zdecydowanie ułatwia to płaska budowa rękawic. Który typ rękawic jest lepszy? To zależy – jeśli trenujesz boks lub kickboxing to bez różnicy który typ wybierzesz. Oba świetnie się sprawdzą. Wybór zależy od twoich indywidualnych preferencji. Jeśli trenujesz Muay Thai to lepiej wybrać rękawice o budowie do muay thai. Nie ma sensu utrudniać sobie życia.

To koniec pierwszej części krótkiego poradnika pomocnego przy wyborze rękawic bokserskich. Już niedługo umieścimy drugą część. W tym czasie zapraszamy Was na www.mmaniak.pl – być może jakieś rękawice bokserskie wpadną Wam w oko:-).

 

Comments

comments