Co oznacza, że gi do BJJ jest Pre-Shrunk?

Do napisania tego krótkiego artykułu skłoniło mnie wiele pytań od Naszych klientów dotyczących prania swojego gi do BJJ, pytania czy zakupione gi się skurczy oraz co tak naprawdę oznacza, że gi jest Pre-Shrunk?

Włókna bawełny z której wykonane są gi do BJJ są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę , wodę i ruch. Gdy takie kimono jest prane pierwszy raz może znacznie się skurczyć zmniejszając tym samym swój dotychczasowy rozmiar. W efekcie może to spowodować niemiłą niespodziankę gdy okaże się, że nasze nowo zakupione kimono jest na Nas za małe.

Zdecydowana większość obecnych kimon/gi do BJJ reklamowana jest jako tzw. Pre-Shrunk lub 100% Pre-shrunk. To oznacza, że duże płaty materiału z którego wykonane są gi do BJJ są wstępnie prane jeszcze zanim zostaną z niego skrojone i uszyte kimona/gi. Powoduje to, że po pierwszym praniu nasze kimono nie skurczy się i zachowa rozmiar. Oczywiście z doświadczenia wiem, że kimona Pre-Shrunk potrafią się po pierwszym praniu lekko skurczyć ( o ok. 3-5%) ale nie wpłynie to na rozmiar oraz użyteczność twojego gi.

Jak prać gi/kimono do BJJ?

Wszystkie gi/kimona do BJJ należy prać w zimnej wodzie, temperaturze nie przekraczającej 40 stopni. Używanie do prania gorącej wody nie tylko może spowodować dalsze skurczenie się produktu ale należy pamiętać przede wszystkim, że gorąca woda niszczy włókna bawełny i je osłabia co w efekcie powoduje narażenie twojego gi na podarcie i zniszczenie.

Nie używaj środków chemicznych do prania swojego gi. Możesz używać regularnych detergentów takich jak sok z cytryny, mydło czy płyn do mycia okien ale pamiętaj żeby nie używać żadnych innych cudownych środków chemicznych takich jak wybielacze, rozmiękczacze itp. Używanie ich osłabia włókna bawełny i z pewnością szybko zniszczy twoje kimono.

Nie susz gi w elektrycznych suszarkach ponieważ tak jak napisałem wyżej ciepło osłabia tkaninę. Pozwól mu wyschnąć naturalnie.

Comments

comments